• Úvod
  • Články
  • Chcete otěhotnět? Zjistěte, kdy (ne)cvičit hormonální jógu

Chcete otěhotnět? Zjistěte, kdy (ne)cvičit hormonální jógu

Plánujete miminko a hledáte aktivitu, kterou byste plodnost podpořila?

Ve článku se dozvíte, kdy a proč pro vás není vhodné cvičit podle systému Hormonální jógové terapie a kdy naopak ano. Dále vám doporučím vhodnou alternativu cvičení, která vaše tělo dostane do rovnováhy a bude dalším a snad posledním krůčkem na cestě k vašemu miminku.

O systému hormonální jógové terapie (HJT)

Cvičení specifických jógových pozic a dechových cvičení pozitivně ovlivňuje nejen naši pohybovou soustavu, ale působí na naše žlázy s vnitřní sekrecí, lymfatický systém a psychiku.

Učitelka jógy a psycholožka Dinah Rodrigues jógové cviky a dechové techniky poskládala tak, aby komplexně působily na reaktivaci produkce hormonů stimulací žláz s vnitřní sekrecí – hypofýza, nadledvinky, štítná žláza, vaječníky. Vytvořila tak systém, který optimalizuje hladinu hormonů v krvi, zejména zvyšuje hladinu estrogenu (estradiolu) v krvi. Tento systém se nazývá Hormonální jógová terapie (HJT) a učí ho dnes lektorky po celém světě a hojně i u nás. 

Primárně ale HJT není určená jako podpora plodnosti, ale jako prostředek ke zvýšení hladiny hormonů při přechodu, nebo při nedostatku ženských hormonů z jiných důvodů. Je tedy vhodná pro některé ženy, kterým se nedaří počít, ale určitě ne pro všechny.

Kdy je a kdy není HJT vhodná?

Pro koho je HJT vhodná?

- Hormonální nerovnováha

- Snížená hladina ženských hormonů

- Nepravidelný menstruační cyklus, slabé krvácení 

- Syndrom polycystických vaječníků

- Cysty na vaječnících

- Předčasná menopauza

- Vyšší věk při plánování rodičovství (po 35. roku života se snižuje hladina estrogenu v krvi ženy)

Pro koho je HJT méně vhodná? 

- Pokud máte ukázkový menstruační cyklus, máte vyváženou hladinu hormonů

- Pokud Vás bolí záda nebo v průběhu cvičení bolet začnou (v případě víkendového kurzu bez předchozí praxe jógy je velká šance, že cviky nebudete doma cvičit dobře)

- Podezření na endometriózu (pokud máte dlouhé a opravdu velmi silné krvácení)

Kontraindikace HJT (kdy je nevhodná)?

- Akutní endometrióza

- Srdeční zdravotní problémy

- Výhřez meziobratlového disku

- V procesu umělého oplodnění a při hormonální stimulaci IVF

Při jakýchkoliv pochybnostech svůj zdravotní stav konzultujte s gynekologem, který vám doporučí, zda cvičit HJT a zda je ve vašem případě žádoucí zvyšovat produkci ženských pohlavních hormonů a hormonů štítné žlázy.

Moje zkušenost s HJT 

Hormonální jóga je v poslední době hodně oblíbená a často na terapii zjistím, že klientky mají za sebou víkendový seminář a pravidelně (nebo nepravidelně:) cvičí. Poté přijdou na fyzioterapii a naučí se cviky podle Ludmily Mojžíšové. Opravím chybné provedení cviků HJT a ženy jsou často přehlcené informacemi a neví, co cvičit dřív. 

Sama jsem si jedním z víkendových kurů prošla a cvičení je v hodně rychlém tempu. Pokud nejste zvyklá cvičit jógu, sestava je dost náročná. Nedalo se dostatečně stíhat přesné nastavení těla v pozicích. Ženy často pak doma často jsou cvičí špatně, a to může pak ještě více zvyšovat napětí ve svalech, ve kterých typicky vzniká – šíje, povrchové zádové svaly, svaly pánevního dna. Ženy, které mají problém otěhotnět, mají v těchto svalech často velké napětí, které je potřeba uvolnit. Proto bych HJT doporučila opravdu jen tam, kde je potřeba normalizovat hladinu hormonů. V tomto případě je opravdu skvělá. Pokud se pro ni rozhodnete, doporučuji navštěvovat opakovací lekce a správnost provádění cviků si nechat zkontrolovat u fyzioterapeuta nebo u opravdu dobrého lektora jógy.

Co cvičit, když pro mě HJT vhodná není nebo pokud Vám cvičení nesedí? 

Jako první volbu doporučuji terapii podle Ludmily Mojžíšové. Můžete kombinovat s jógou, popřípadě s tancem pokud máte ráda. Tanec asi nejlépe ze všeho dokáže rozproudit energii v pánvi ;). 

V rámci terapie podle Ludmily Mojžíšové se naučíte více vnímat a uvolňovat svoje tělo a svaly pánevního dna. Pokud to je potřebné, fyzioterapeut manuálně tyto svaly pánevního dna uvolní. Odblokuje kyčle, páteř a žebra. Naučí vás cviky, které srovnají pánev do roviny. Posílíte ty svaly, které jsou potřebné ke správnému držení těla, a ty zkrácené naopak protáhnete. 

Já v terapii ráda doplňuji cvičení podle Ludmily Mojžíšové jógovými asánami a technikami. Dokážou nastimulovat žlázy s vnitřní sekrecí a oživit tak tělo. Skvěle propracované má jóga také relaxace a dechová cvičení. Práce s dechem je úplně tím nejzákladnějším a nejlepším, co nám může pomoci, když jsme ve stresu a v napětí. 

 

Mgr. Markéta Muchová

Objednat se na fyzioterapii

 

Aktuality

15. 4. 2024

Pokud jste spokojeni s námi a s naší terapií, budeme moc rády za vaše hodnocení. Jako poděkování za Váš čas, budete mít 15 % SLEVU na další fyzioterapii nebo masáž.

26. 2. 2024

Možnost pronájmu tělocvičny a ordinace na víkendy. Nebo možnost práce pro fyzioterapeuta/ maséra o víkendu. Pro bližší informace nás kontaktujte na info@fbbrno.cz.

20. 11. 2023

DÁRKOVÉ POUKAZY v prodeji on-line nebo v ordinaci. Udělejte svým blízkým radost :).

Objednávejte ZDE.

 

21. 9. 2023

SKUPINOVÉ CVIČENÍ

Aktuální rozvrh skupinových lekcí najdete přímo v rezervačním systému odkaz zde  https://fbbrno.cz/cviceni/rozvrh/. Těšíme se :) 

13. 6. 2023

Milí klienti, máme nový článek na blogu o Metodě Ludmily Mojžíšové. Doporučujeme přečíst i těm, kteří zrovna nechtějí otěhotnět ;). Metoda skvěle funguje i pokud Vás bolí záda ;).Ke článku tudy https://www.fbbrno.cz/clanky/metodou-ludmily-mojzisove-nejen-k-vytouzenemu-miminku/

3. 9. 2022

Skupinové cvičení od září ZDRAVÁ ZÁDA - PONDĚLKY, STŘEDY a ČTVRTKY večer,  CVIČENÍ PRO TĚHOTNÉ - PÁTKY 17:00 Více zde https://fyzio-balance.reservio.com/skupinove-lekce-fb. Těšíme se na Vás ;)