3 tipy jak mít pánevní dno v rovnováze

3 tipy jak mít pánevní dno v rovnováze

Máte bolestivou nebo nepravidelnou menstruaci? Nedaří se Vám otěhotnět?

Pánevní dno je propojené s limbickým systémem – jednou z nejstarších částí mozku. Reaguje na to, jak se cítíme a jak si dokážeme poradit se stresovými situacemi.

Pokud není limbický systém v rovnováze, stáhnou se nejen svaly pánevního dna, ale i hladká svalovina cév, orgánů a žláz. Pánevní oragány jsou špatně prokrvovány, a to je častou příčinou ženské funkční neplodnosti, bolestivé menstruace a dalších gynekologických obtíží.

Mám pro Vás 3 tipy co můžete udělat, abyste se dostala do rovnováhy.

1. Práce s pánevním dnem

Vnímání a cvičení. Nejdůležitější je se tyto svaly naučit vnímat. Kvůli jejich skryté poloze to není jednoduché, proto se ze začátku nechte vést fyzioterapeutem, pohybovým specialistou, nebo vyškoleným lektorem.

- Naučte se opravdu důkladně vnímat vnitřní vrstvy pánevního dna (Pozor, nejsou to svěrače).

- Naučte se přes hluboké cítění tyto svaly uvolňovat.

- Až poté jemně svaly aktivujte ve spolupráci s dechem a vnitřními svaly. Pánevní dno by mělo být pružné, ne přeposilované.

Uvolnění terapeutem. Přímé uvolnění zatuhlých svalů je nejrychlejší cesta jak svaly zrelaxovat a obnovit cirkulaci krve a lymfy. Svaly terapeut uvolňuje přes konečník nebo vagínu. Mnohdy se ihned po terapii nastartuje ovulační cyklus, zmírní menstruační bolest nebo se v případě muže se zlepší kvalita spermií.

2. Ticho a klid

Zásadní je se celkově zpomalit a vyklidnit. To zní na první pohled jednodušše, ale jak všichni víme je to sakra těžké!

- Neplánujte si toho na den moc. To nejméně důležité přesuňte nebo zrušte. Je potřeba nespěchat. Stačí, že jen trošku nestíháme, a tělo začne povrchně dýchat a stáhne se.

- Alespoň jednou denně se zastavte. Můžete se položit nebo posadit.  Zavřete oči a dýchejte malinko víc zhluboka než obvykle. Jen pozorujte, co přichází. Můžou to být myšlenky, emoce. Nechte je procítit v těle, ať jsou jakékoliv. Zkuste je nepotlačit, i když jste na to zvyklá.

- Meditujte. Je víc cest jak meditovat. Ta správná by měla vést ke zklidnění mysli. Já mám dobrou zkušenost s meditací na duchovní srdce od Eduarda Tomáše.

- Dopřejte si občas nebo často  nějakou oblíbenou rozmazlující proceduru – saunu, masáž, kraniosakrální biodynamiku.

Pokud nic nezabírá a nemůžete se zklidnit, je dobré se nechat vést někým, kdo to umí. Může to být terapeut, psychoterapeut, učitel jógy… Já sama mám dobrou zkušenost s kraniosakrální biodynamikou, ale o tom zase příště.

3. Pozitivní emoce

Dělejte co Vás baví, pokud to není něco co Vás ničí :).

Tančete, kreslete, pište, čtěte, tvořte, choďte, běhejte, cvičte, smějte se, sexujte… 

Stýkejte se s lidmi, kteří Vás nabíjí, ne stahují do nepohody.

 

 Mgr. Markéta Muchová

 

Pokud plánujete miminko, přidejte se do mojí soukromé skupiny na Facebooku K miminku přirozeně.

Aktuality

31. 1. 2024

Nyní DÁREK k masáži od Pavla (víkendy). K první masáži navíc půl hodiny - masáž plosky nebo hlavy a obličeje.  Objednání ZDE

20. 11. 2023

DÁRKOVÉ POUKAZY v prodeji on-line nebo v ordinaci. Udělejte svým blízkým radost :).

Objednávejte ZDE.

 

2. 11. 2023

Hledáme fyzioterapeutku do našeho týmu :). Zájemci pište na  info@fbbrno.cz.

21. 9. 2023

SKUPINOVÉ CVIČENÍ

Aktuální rozvrh skupinových lekcí najdete přímo v rezervačním systému odkaz zde  https://fbbrno.cz/cviceni/rozvrh/. Těšíme se :) 

31. 8. 2023

Možnost pronájmu tělocvičny a ordinace na víkendy. Nebo možnost práce pro fyzioterapeuta/ maséra o víkendu. Pro bližší informace nás kontaktujte na info@fbbrno.cz.

13. 6. 2023

Milí klienti, máme nový článek na blogu o Metodě Ludmily Mojžíšové. Doporučujeme přečíst i těm, kteří zrovna nechtějí otěhotnět ;). Metoda skvěle funguje i pokud Vás bolí záda ;).Ke článku tudy https://www.fbbrno.cz/clanky/metodou-ludmily-mojzisove-nejen-k-vytouzenemu-miminku/

12. 6. 2023

Pokud jste spokojeni s námi a s naší terapií, budeme moc rády za vaše hodnocení.

3. 9. 2022

Skupinové cvičení od září ZDRAVÁ ZÁDA - PONDĚLKY, STŘEDY a ČTVRTKY večer,  CVIČENÍ PRO TĚHOTNÉ - PÁTKY 17:00 Více zde https://fyzio-balance.reservio.com/skupinove-lekce-fb. Těšíme se na Vás ;)